Jediná jistota v životě je změna

29.04.2024

Než se narodíme, jsme čekatelé v matčině těle. Zda je to naše volba, či ne, o tom by se dalo polemizovat. Ale než vyjdeme na svět, je to celá řada dějů a změn, které prožíváme. My je přijímáme a pomalu se vyvíjíme. Pak nastane den "D" a ocitnem se zde. Je to ráj na zemi, i když mnohým z vás to tak někdy nepřipadá. My objevujeme dál dětskýma očima, vše zkoušíme a pozorujeme a dalo by se říci, že prostě jen tak "jsme". Naši hlavní bohové jsou pro nás samozřejmě rodiče, kteří by nám snesli modré z nebe a nebo taky někdy ne. Dělají co je v danou chvíli v jejich silách, nejlíp jak můžou. A tak nám říkají, co můžeme a co ne, pořádně nás oblékají, aby nám nebyla zima nebo jsme se nenachladili, pojmenovávají předměty a učí nás co je to, či ono, varují nás před následným pádem atd.

Naučíme se poslouchat povely (doma, ve škole, v práci), které většinou považujeme za jedinou možnou pravdu. Přestáváme se vést SAMI SEBOU.

Je to vlastně koloběh. Takto to dělaly naše babičky prababičky, praprababičky...A tak to děláme i my. No, ale co když právě tohle je důsledek toho, že jsme přestali plynout a přijímat všudypřítomnou změnu?? V dnešní době už máme na vše aplikace, málem i na to, co bude až tu život nebude. Stále sledujeme zprávy, abychom byli v "obraze", ale co je to vlastně za obraz nevíme. Sledujeme počasí, abychom se dobře oblékli nebo vzali deštník. Celý rok se těšíme na jeden týden dovolené na Maledivách. Plánujeme vždy a všude a zapomínáme na to, že možná největší naší přirozeností je právě ona všudypřítomná ZMĚNA. Která když nastane, tak jsme často úplně vykolejeni, nadáváme na všechno kolem a máme zkažený den. 

Ale právě tato jistota nás (dle mě) celkem ničí. Odpojuje nás od sebe samých a podsouvá nám jakousi neustálou závislost na něčem, či někom. Ano, je to ta často omílaná hláška "Žít tady a teď". Ale opravdu to žijeme? Jsme zahlceni besedami o tom, jak bychom měli žít, ale žije to v dnešní době ještě někdo? Ano, pominu lidi, kteří utekli do lesa nebo na statek, to je pecka. Ale tady a teď v normálních podmínkách??? Bez neustálé zábavy zvenčí, jen sami se sebou? Mám pocit, že hodně z nás uniká před námi samotnými, stále něco hledáme, přitom to máme nadosah!

Možná ta sladká jistota už v dětství a žité programy rodičů (ve vší lásce k nim) nás tak trochu dostává do vězení sebe sama. VŠE MUSÍ BÝT DOPŘEDU VYPOČÍTANÉ. NA VŠE JE NUTNÉ MÍT LOGICKÉ VYSVĚTLENÍ. Zapomněli jsme poslouchat svůj vnitřní hlas nebo chcete-li intuici a řídit se srdcem. Tam je možná odpověď na všechny naše otázky. I když si možná říkáte, že žádné nemáte. Ale co je to pomíjivé neustále vyvolávané štěstí nebo dobrý pocit z jídla, nových "hader", či jiné zábavy? Neříkám být asketa a všemu se vyhýbat. Ale ruku na srdce, ujíždíme na zábavě zvenčí. Jen nebýt v klidu, stále něco produkovat, zvětšovat, dělat, nakupovat, jíst...

DOST! Vy to nevidíte jak vše praská ve švech???

Jsme nádherné bytosti, každý jeden z nás právě tak jak jsme. Bez čehokoliv zvenčí. Úplně jsme na to zapomněli. Naše hodnota se začala odvíjet dle množství peněz, co se vyplatí a co ne.

Může to být i jinak. Můžeme přestat sledovat počasí a jen ho přijímat a plynout. A představte si, že to přežijete! Začnete možná i více sledovat oblohu, když  bude chladno, oblečete se a překvapivě ani pod deštěm se nikdo ještě nerozpustil. Ono je to dokonce úplně boží jen tak se omývat deštěm.

No a co ta fotka? Maruška Tilšarová něco vyhlásila na facebooku a tak jsem přijela domů a jen tak se nahá vyfotila. Že by to mohlo někoho pohoršovat? To snad ne! Co může být více tak krásně přirozené než vy.

Dřív bych se nejspíš styděla a řešila blbosti, ale život je dost krátký na to, abychom ho celý jen řešili. Stačí plynout, vzít každou změnu nebo chybičku, že se děje pro nás a začít pozorovat naše reakce na ni.

Možná se pak začnete sami sobě smát a zaráz třeba i brečet, protože zjistíte, jak bláznivé bylo se nad tímto vůbec stresovat. Protože časem vám bude jasné, že život vás směřuje tím správným směrem , stačí mu do toho příliš nekecat. Ale pozor! To neznamená nedělat nic.

Garantuji vám, že budete mnohem více spokojeni nejen sami ze sebou každý den, ale i každou změnu přijmete s úsměvem:-)